Modulokban tanulunk

A modulok

A modulok a sulink építőkövei. Egy modul egy meghatározott célú, többféle tudást fejlesztő foglalkozás. Ez azt jelenti, hogy nem tantárgyak, hanem témák köré szerkesztjük a tanulnivalókat.

Például, a nagy világ modul keretén belül képzeletben beutazzuk a világot, és megismerjük hogy más földrészeket hogyan élnek és járnak iskolába a hasonló korú gyerekek. Ez egyszerre egy kis földrajz, térképismeret, a világtájak és nyelvek létezésének megismerése. A különböző kultúrákkal való megismerkedés szociális képességeket fejleszt, a különböző országok pénznemei pedig remek téma a számolási képességek gyakorlására.

A kertészet modul keretén belül palántákat nevelünk, megismerjük a legjobb magaságyás-elrendezéseket. A palántáink ezekben nőnek, és ha megnőtt, akkor a csapat együtt fogyasztja el a finomságokat. Ez egyszerre természetismeret, biológia, matematika. (Vajon mekkora ágyásra van anyagunk? Mennyi föld kell bele?)

A modulok tanulási célokat valósítanak meg - pont úgy, mint a tantárgyak egy hagyományos iskolában, épp csak más felosztásban.

Hogyan születik egy modul?

A modulok egy olyan témából alakulnak ki, amit a gyereket és a tanár is egyaránt érdekesnek talál. Ez tényleg azt jelenti, hogy nem fix modulokkal dolgozunk, hanem minden évben, sőt, évente háromszor a gyerekek és a tanárok közös döntéssel gondolják át, hogy mi az amiről szívesen tanulnának. 

A gyerekek így részesei a tanulási célok kialakításának, ezért sokkal könnyebben és lelkesebben érik el a modulokban közösen meghatározott célokat.

Egy modul lehet, hogy egy rövidebb témát dolgoz csak fel, de vannak olyan modulok is amik tovább kitartanak. Egy tanévben 25-30 féle modul közül választhatnak az általános iskolások.

Kedvenc moduljaink 

A modulokat a gyerekek és a tanárok közösen alakítják, ezért időről-időre változik, hogy milyen modulokat tanulunk. Csupán a példa kedvéért szeretnénk megmutatni néhány alsós modult a 2023-2024-es terényi tanév utolsó harmadából.

Bevezető a történelembe

Az időszámítás fogalmainak ismerete. Számítási feladatok a "hány évvel ezelőtt történt" kérdéskörében. Évezred, évszázad és évtized megállapítása, római számok ismerete. Alapfokú tájékozódás a térképen.

Időutazók 4

Természettudományos ismeretek az időutazás témakörében.

Tört világ

Kalandozások a törtek birodalmában:

Törtek helye a számegyenesen, tört, mint arány érték értelmezése, azonos és különböző nevezőjű törtek összeadása és kivonása, törtek osztása és szorzása természetes számmal, bővítése és egyszerűsítése.

Ember ábrázoló

Ebben a modulban az emberi test, a mozgás lerajzolásának a technikáit tanuljuk meg.

A nagy világ

A modul keretében képzeletben beutazzuk a világot.

Megismerjük más földrészeken hogyan élnek és járnak iskolába a hasonló korú gyerekek.

Túl a Maszat-hegyen

Ebben a modulban Varró Dani nagyszerű verses meséjével ismerkedünk meg. Célunk a szókicsbővítés és a különböző verstani alapfogalmak megismerése.

A mű a magyar irodalom és a világirodalom számos művére utal, ezekre is reflektál a kurzus. Az elsődleges cél a nehezbb, de modern nyelv befogadása, közös értelmezése.

Kölyök torna

Ezeken az órákon játékos egyensúlygyakorlatok lesznek, illetve olyan erősítő feladatok, amelyek egyben fejlesztik a koordinációs képességeket is. 

Reflexgyakorlatokat építünk be az órákba, melyek nem csak a gyorsaságot igénylik, hanem a figyelmet, koncentrációt is.